Według Szklarskiego rosnący u nas na Mazurach i Pomorzu rokitnik (Hippophae rhamnoides) zawiera w swych owocach bardzo dużo witaminy C

0

Posted by admin | Posted in Uncategorized | Posted on 01-09-2019

Według Szklarskiego rosnący u nas na Mazurach i Pomorzu rokitnik (Hippophae rhamnoides) zawiera w swych owocach bardzo dużo witaminy C (5-11 gramów na kg).
Z 1 kg otrzymuje się 3/4 l soku zawierającego 3 g witaminy C.
W klinice witaminę C stosowano w naj rozmaitszych schorzeniach poza gnilcem, w chorobach krwi, jak niedokrwistość nadbarwliwą, w białaczkach, skazach krwiotocznych, opóźnionym gojeniu się ran i złamań, w chorobie Addiscna, we wrzodzie żołądka, w sprawach uczuleniowych, zapaleniu płuc, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w zapaleniu wsierdzia, a także w gruźlicy, chorobie reumatycznej i zapaleniu szpiku.
Wskutek niedoboru witaminy C zwiększa się wrażliwość na działanie związków arsenowych.
Nie należy podawać witaminy C w jednej strzykawce z neosalwarsanem, gdyż wówczas strąca się pewna ilość arsenu.
WITAMINA P Szent-Gyorgyi w r.
1936 spostrzegł, że wyciągi z papryki oraz sok cytrynowy działają skuteczniej w skazach krwotocznych niż czysty syntetyczny kwas askorbinowy.
Wychodząc z tych założeń badacz węgierski doszedł do wniosku, że wyciągi z owoców i roślin oprócz witaminy C muszą zawierać jeszcze dodatkowe czynniki wpływające na, przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Z cytryn i papryki wyosobnił też Szent-Gforgyi bladożółty krystaliczny związek zwany sytrolem lub witaminą P (pelmeabilitas – przepuszczalność).
Witamina ta jest pochodną związków flawonowych, przy czym szczególnie czynna jest rutyna, glikozyd, w skład, którego wchodzi kwercetryna.
Witamina P znajduje się w skórce cytryn i soku cytryn, w liściach tytoniu, porzeczkach, gryce, głogu, pomidorach, kapuście, jabłkach oraz wielu innych owocach i jarzynach.
Jakkolwiek witamina P i C występują zwykle razem w owocach i jarzynach, to jednak nie ma, ścisłej współzależności między zawartością witaminy C i aktywnością witaminy P w tym samym produkcie pokarmowym.
Istnieją liczne doniesienia kliniczne o pomyślnym wpływie witaminy P na rozmaite stany chorobowe ze skłonnością do krwotoczności w czasie leczenia związkami arsenu, złota, w odrze, stanach Uczuleniowych.
Witamina P działa skutecznie w naczyniowej postaci plamicy (nie w małopłytkowości).
Shanno podaje, że stosowanie witaminy P zmniejsza częstość występowania krwawień w nadciśnieniu tętniczym.
Dawki lecznicze witaminy P wynoszą około 100 mg dziennie, zwykle 20 mg 3 razy dziennie, w przypadkach opornych – 40 do 50 mg 3 razy dziennie.
HIPERWITAMINOZA A Wprowadzenie do lecznictwa oczyszczonych syntetycznych witamin wysunęło zagadnienie przedawkowania tych związków.
Możliwości takie zdarzają się zwłaszcza w leczeniu masywnymi dawkami witamin gruźlicy skóry, przewlekłych schorzeń stawowych itd
[więcej w: ryba na tarlisku, ryba po cygańsku, ryba po grecku przepis ewy wachowicz ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ryba na tarlisku ryba po cygańsku ryba po grecku przepis ewy wachowicz