Snell i Peterson

0

Posted by admin | Posted in Uncategorized | Posted on 01-09-2019

W latach 1939-42 Hogan i Parrot stwierdzili, że do normalnego rozwoju kurcząt potrzeba jakiegoś ciała zawartego w pszenicy lub wątrobie.
Brak tego czynnika, nazwanego przez autorów witaminą B12 (chick – kurczę), powoduje u kurcząt niedokrwistość nadbarwliwą.
Snell i Peterson w latach 1939-40 spostrzegli, że do wzrostu Lactobacillus casei potrzebny jest pewien czynnik zawarty w wątrobie.
Czynnikowi temu nadano nazwę LactObacillus casei lactor.
Wreszcie w roku 1941 Mitchell, Snell i Williams zużywszy aż 4 tony szpinaku otrzymali związek nazwany przez nich kwasem foliowym.
Związek ten jest rozpowszechniony w przyrodzie także poza roślinami zielonymi, występuje w wątrobie, nerkach, grzybach i drożdżach.
W toku dalszych badań okazało się, że wszystkie wyżej wymienione związki są prawdopodobnie jedną i tą samą witaminą.
Biolodzy i chemicy wykryli również, że w przyrodzie istnieje szereg związków zbliżonych budową do kwasu foliowego.
Związki te zawierają pierścień złożony z kondensacji pierścieni pirymidynowego i pirazynowego i zwanego układem pterydowym.
Pochodną pteryny jest kwas pterydowy, który po dołączeniu cząsteczki kwasu glutaminowego przechodzi w kwas foliowy, czyli pteroiloglutaminowy.
Reszta ksantopteryny ma w łańcuchu bocznym kwas paraaminobenzoesowy, a ten jest powiązany peptydowo z kwasem glutaminowym.
W roku 1946 Angier z pomocą 16 współpracowników uzyskał kwas foliowy syntetyczny.
W roku 1949 badacze radzieccy Kirsanowa i Trufanow również otrzymali syntetyczny kwas foliowy.
Kwas foliowy jest związkiem żółtym, trudno rozpuszczalnym w wodzie (10 mg na 1 ml wody), natomiast jego sól sodowa rozpuszcza się łatwo.
Kwas foliowy jest również syntetyzowany przez bakterie jelitowe.
Od roku 1945 kwas foliowy jest stosowany w patologii układu krwiotwórczego (w niedokrwistościach niebarwliwych).
Kwas listny możemy podawać doustnie, domięśniowo lub dożylnie.
Doustna zwykła dawka dzienna wynosi 20 mg.
Jest to związek mało toksyczny.
W niedokrwistościach nadbarwliwych po 5-16 dniach pod wpływem kwasu foliowego następuje przełom retikulocytarny i mielogram powraca do stanu prawidłowego.
Kwas foliowy nie jest jednak czynnikiem przeciw anemicznym zewnętrznym, jak pierwotnie przypuszczano.
Nie wpływa on też na zmiany w układzie nerwowym w przebiegu choroby Biermera, dlatego obecnie już nie używamy go w leczeniu niedokrwistości złośliwej.
Kwas foliowy działa natomiast leczniczo w sprue (i to nawet energiczniej niż wątroba), w granulocytopenii wywołanej podawaniem sulfonamidów (Daft i Sebrell).
Do ciekawych właściwości kwasu foliowego należy jeszcze i to, że hamuje on wzrost guzów nowotworowych, co spostrzegł Leuchtenberg w r
[patrz też: ryba o spłaszczonym ciele, ryba z parowaru, ryba z rodziny karpiowatych ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ryba o spłaszczonym ciele ryba z parowaru ryba z rodziny karpiowatych