Prócz tego kwas nikotynowy i jego amid były używane w leczeniu rozmaitych spraw chorobowych

0

Posted by admin | Posted in Uncategorized | Posted on 01-09-2019

Prócz tego kwas nikotynowy i jego amid były używane w leczeniu rozmaitych spraw chorobowych, jak: zmiany w naczyniach obwodowych, zapalenia jamy ustnej, zaburzenia po stosowaniu sulfonamidów, wrzodziejące zapalenie jelit, stwardnienie rozsiane, sprue.
Według Food and Nutrition Board, National Reserch Council dzienne zapotrzebowanie kwasu nikotynowego dla mężczyzny wagi 70 kg waha się od 15 do 23 mg, zależnie od stopnia aktywności; dla kobiety wagi 56 kg w podobnych warunkach wystarczy 12-18 mg, w czasie ciąży (druga połowa) – 18 mg, w czasie karmienia 23 mg, dla dziecka w pierwszym roku życia 4 mg, od 1 do 3 roku życia 6 mg, od 4 do 6 roku 8 mg, od 7 do 9 lat 10 mg, od 10 do 12 – 12 mg, dla dziewcząt w wieku 13-15 lat 14 mg, w wieku 16-20 lat – 12 mg, dla chłopców 13-15-letnich – 16 mg, dla młodzieży męskiej (16-20 lat) – 20 mg.
Normy radzieckie przewidują dla mężczyzny pracującego umiarkowanie 15 mg dziennie, dla pracującego ciężko – 20 mg, przy bardzo ciężkiej pracy – 25 mg, dla kobiet karmiących – 25 mg, dla kobiet w drugiej połowie ciąży – 20 mg.
Normy te są wyższe od amerykańskich, wagowo stanowią one ilość prawie 10-krotnie większą niż norma w Polsce.
Ciekawą jednostką chorobową jest sprue.
Pewne cechy tej choroby łączą ją z pelagrą oraz z niedokrwistością Biermerowską.
Sprue jest spowodowana brakami w odżywianiu, głównymi jej objawami są: zmiany w jamie ust, zaburzenia jelitowe oraz niedokrwistość nad barwliwa.
Dokładna etiologia nie jest dobrze znana; przypuszczamy, że chodzi tu o brak zewnętrznego czynnika Castlea lub o wadliwe wchłanianie w jelicie.
Za poglądem tym przemawiają dobre wyniki leczenia sprue za pomocą wstrzykiwań wyciągów wątroby oraz podawania kwasu foliowego.
Często stwierdza się brak kwasu solnego, niedokrwistość ma charakter ma krocytowy, z reguły występuje leukopenia z limfocytozą.
Z pelagrą łączy sprue: zapalenie jamy ustnej, języka oraz biegunka.
W sprue dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelitowego i zaburzeń we wchłanianiu tłuszczów.
Choroba rozpoczyna się powoli, występują bóle języka, niestrawność, wzdęcie, stolce są luźne, gdy choroba postępuje biegunka nasila się, występuje 10-30 stolców dziennie, pienistych, obfitych, cuchnących.
Chory szybko traci łaknienie i chudnie.
Wskutek upośledzenia wchłaniania wapnia i biegunek obniża się poziom wapnia w krwi i może dojść do tężyczki.
Dawniej uważano sprue za chorobę tropikalną, ale wiele jej przypadków opisano także w Skandynawii, w Niemczech, w Szwajcarii i Holandii.
Pierwszy opis miał podać Aretaeus z Kapadocji.
Nazwy sprue użył po raz pierwszy Vincent Katelaer w roku 1669, a klasyczny opis podał Samuel Gee w roku 1888
[przypisy: ryba po grecku przepis ewy wachowicz, ryba o spłaszczonym ciele, ryba po japońsku ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ryba o spłaszczonym ciele ryba po grecku przepis ewy wachowicz ryba po japońsku