Kwas paraaminobenzoesowy

0

Posted by admin | Posted in Uncategorized | Posted on 01-09-2019

Kwas paraaminobenzoesowy stosowano też w przypadkach bezpłodności (w przypadkach trwających przynajmniej od 5 lat i leczonych bezskutecznie przez ginekologów) 22 kobietom podawano kwas paraaminobenzoesowy w dawkach po 100 mg 3 razy dziennie, 4 dawkę podawano przed snem.
Leczenie to trwało od 3 do 7 miesięcy.
12 z tych kobiet zaszło potem w ciążę.
Kwas paraaminobenzoesowy hamuje działanie sulfonamidów, przeciwdziała siwieniu zwierząt (myszy i szczury).
W klinice jest używany do leczenia chorób wywołanych przez rickettsje.
CHOLINA Cholina jest składnikiem tkanek zwierzęcych, wchodzi w skład lecytyn, znajdujemy ją także w stanie wolnym w krwi, limfie i ścianach przewodu pokarmowego.
Na ogół zalicza się cholinę do grupy witaminy B, co nie jest sprawą bezsporną.
Cholina jest silną zasadą.
Jest to biała krystaliczna substancja o gorzkim smaku, wyosobniona z lecytyny mózgowej jeszcze w roku 1865.
Jest to środek drażniący układ parasympatyczny – zwalnia czynność serca, wzmaga ruchy jelit, rozszerza naczynia krwionośne.
Bardzo ważne znaczenie ma cholina dla czynności wątroby: zwiększa syntezę fosfatydów w wątrobie, zapobiega jej stłuszczeniu (czynnik lipotropowy), wzmaga oddychanie komórek wątroby.
Z badań na szczurach wynika, że cholina jest syntetyzowana w organizmie za pomocą metylowanią kolaminy.
Grupy metylowe choliny pochodzą z metioniny, mogą być jednak użyte w ustroju także do syntezy metioniny i kreatyny.
Dieta bogata w tłuszcze i cholesterol u zwierząt wywołuje stłuszczenie wątroby, czemu zapobiega jednocześnie podawanie choliny.
Brak choliny powstrzymuje wzrost u szczurów, kurcząt i psów.
U szczurów zahamowaniu ulega także laktacja.
Cholina jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie, występuje w tkankach zwierzęcych i roślinnych i jest potrzebna do zachowania zdrowia i prawidłowych czynności organizmu ludzi i wyższych zwierząt.
Cholina jest zbiorem ruchomych grup metylowych (CH3), które są potrzebne do syntezy tak ważnych związków, jak kreatyna, adrenalina.
Z choliny może też powstać acetylocholina.
Poza tym cholina wchodzi w skład fosfolipidów, pobudza ich tworzenie i umożliwia przenoszenie tłuszczów (tłuszcze pod postacią fosfolipidów są przenoszone drogą krwi).
Cholina chroni wątrobę od stłuszczenia i w sprowadza pewną poprawę w marskości wątroby.
W hepatitis infectiosa i toxica nie daje poprawy.
KWAS FOLIOWY – KWAS PTEROILOGLUTAMINOWY (WITAMINA B12, KSANTOPTERYNA, KWAS LISTNY) W roku 1935 Langston, Day i Shikers opisali czynnik zawarty w wyciągach z drożdży i wątroby, który leczył lub zapobiegał pokarmowej niedokrwistości u małp, i nazwali go witaminą M (monkey – małpa)
[patrz też: ryba w cieście naleśnikowym, ryba z rodziny dorszowatych, ryba w cieście piwnym ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ryba w cieście naleśnikowym ryba w cieście piwnym ryba z rodziny dorszowatych